top of page

Mavi Rotalarımız

Eğlenmek ve dinlenmek için Bodrum-Gökova Körfezi

Çıkacağınız mavi tur için ilk ve en önemli şey doğru rotayı seçmek. Tercihinizi Akdeniz ve Ege’nin cennet koylarından hangisinden yana kullanırsanız kullanın bu hayatınızın en unutulmaz tatillerinden biri olacak. Ama yine de rota belirlemeden önce kendinize bu tatilden ne beklediğinizi sorun ve sonra verdiğiniz yanıtlara en uygun rotayı seçmeye çalışın. Mavinin kalbine giden bu yolculuktan beklentiniz hem şehrin kalabalığından kaçıp dinlenmek hem de eğlenmekse bu ikisini bir arada sunan en iyi rota Bodrum-Gökova. Bu tur genellikle 8 gün sürüyor ve Bodrum’dan yola çıkan tekneler Orak Adası, Yedi Adalar, Kleopatra Adası, Kargılı, Yalıçiftlik rotasını izleyerek Bodrum’a dönüyor. Gün boyu Ege’nin en güzel koylarında yüzmek ve civarda bulunan tarihi kalıntıları gezmek için ideal. Sonsuz maviliğe yolculuğun ilk durağı Bodrum’a bu yaz en uygun uçak biletlerini karşılaştırmak için

bodrum-gokova-7570.jpeg

Kısa tatilin en iyisi Fethiye-Marmaris

Bu yaz ayırabileceğim sadece 4 günüm var derseniz, rotanızı çevirmeniz gereken yer Fethiye-Marmaris. 3 gege 4 gün veya 4 gece 5 gün gibi farklı alternatiflerle kısa zamanda hem Akdeniz’in en güzel koylarını dolaşabilir hem de mavi yolculuk macerasını ıskalamamış olursunuz. Bu kısa rotada keşfedebileceğiniz yerler arasında ise Göcek, Akvaryum Koyu, Tersane Adası, Kumlubük gibi cennet koylar var. Tekneler genellikle sabahın ilk saatlerinde yola çıkıyor ve akşama doğru gece konaklayacağınız koya demirliyor. 

Yeşilin iki yakası Datça-Bozburun

Datça ve Bozburun son yıllarda deniz ve güneş tatili için en fazla tercih edilen yerler arasında. Buranın bir diğer özelliği ise koyların neredeyse tamamı geniş ormanlarla çevrili. Beklentiniz aynı zamanda bol oksijenli bir rota ise Datça-Bozburun tam size göre. Hisarönü Körfezi ve Bozburun Yarımadası’nı geçen tekneler genellikle Serçe Limanı ve çevresindeki koylarda demirliyor. Daha sonra Loryma antik kenti ve Turunç rotası izleniyor. Bu rotanın en önemli avantajlarından biri de dalış yapma fırsatı. Civarda bulunan antik kalıntılara dalarak denizin derinliklerini keşfedebilirsiniz. Tekne turuna çıkmadan önce Datça’yı karadan görmek isterseniz kalabileceğiniz çok sayıda harika otel de var. 

Sınırları aşan rota Oniki Adalar

Akdeniz ve Ege’nin en güzel koylarını dolaşırken ülkemizle sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Bodrum ve Fethiye’den hareket eden teknelerle Yunan Adaları’nı da keşfedebilirsiniz. Üstelik artık bu adalara kısa süreli tatil için ‘kapıda vize uygulaması’ndan yararlanabilirsiniz. Bunun için pasaportunuzla diğer belgeleri tura çıkmadan birkaç gün önce tur şirketine teslim etmeniz yeterli. En popüler rotalardan biri ise ‘Güney Oniki Adalar’ olarak geçen Kos, Simi, Rodos adaları. Buralarda tarihi kentler, eğlenceli gece hayatı, lezzetli yemekler ve tatil denince aklınıza gelebilecek her şeyin biraz daha fazlası var. Kos’ta hareketli ve eğlenceli gece hayatı, Simi’de tablodan çıkmış gibi görünen, ağaçlar arasına inşa edilmiş renkli evler, Rodos’ta ise tarihi kale ve dar sokaklarla Ortaçağ’a götüren bir yolculuk sizi bekliyor.

Bir haftada Kos-Patmos

Yunan Adaları için ikinci alternatif ise Kos-Patmos. Bu rotada görebileceğiniz tarihi ve doğal güzellikler arasında Kaş kıyılarından baktığınızıda uzaklardan görünen Kos Adası’nın tarihi sokakları, Lambi Plajı, Pserimos Adası, Leros Kalesi gibi komşu Yunanistan’ın en ilgi çekici destinasyonlarını bu rotada keşfedebilirsiniz. Gündüz deniz ve plajlarıyla olduğu kadar hareketli ve eğlenceli gece hayatıyla da ünlü Kos’ta geleneksel tavernalardan gece kulüplerine birçok alternatif var. Bu rota genellikle bir hafta sürüyor ve 7 günün sonunda ayrıldığınız limana geri dönüyorsunuz. 

Bu yılın rotası Selimiye

Marmaris, Bodrum, Fethiye veya Yunan Adaları mavi yolculuk için hem Türkiye’nin hem de Akdeniz’in gözde rotaları. Ancak her yıl gösterilen yoğun ilgi nedeniyle özellikle Akvaryum ve Turunç gibi koylar yaz sezonunda kalabalık olabiliyor. Eğer mavi turdan beklentiniz eğlenmekten çok huzurlu ve sakin bir koyda dinlenmekse en sessiz ve huzurlu alternatiflerden biri Selimiye. Burada en azından diğer koylar kadar fazla tekne yok ve olanlar da sizin gibi sessiz ortamı için burayı seçtiğinden ortam genel olarak sakin ve dinlendirici. Özellikle bayram tatilleri gibi kalabalık zamanlar dışında burası tam size göre. Üstelik civarda yemek yiyebileceğiniz, isterseniz karaya çıkıp jeep safari yapabileceğiniz Turgutköy, şelale gibi alternatifler var.

bottom of page